Lütfen bekleyin..


Şaban Ayı'nın Amelleri

24 Mayıs 2015, 12:13 - Okunma: 2256

Yine başka bir hadiste şöyle buyurulmaktadır: “Allah Şa’banın pazartesi ve Perşembe günlerini oruç tutan kimsenin, yirmi dünyevi ve yirmi uhrevi ihtiyacını karşılar.”

ŞA’BAN AYINDA YAPILMASI TAVSİYE EDİLMİŞ AMELLER


Şa’ban ayının her Perşembe günü iki rekat namaz kılınır. Bu namazın her rekatında bir “Fatiha” ve yüz defa da “İhlas” Sûresi okunur. Namaz bittikten sonra Resulallah ve Ehl-i Beyt’ine yüz defa salat ve selam edilir. Allah bunu yapanın dünya ve ahiret ile ilgili hacetlerini giderir.
Bir hadiste şöyle rivayet edilmiştir: “Şa’banın her Perşembe günü gökler süslenir ve melekler şöyle dua ederler; “Ey Mabudumuz, bu günü oruç tutanı bağışla ve duasını kabul et.”
Yine başka bir hadiste şöyle buyurulmaktadır: “Allah Şa’banın pazartesi ve Perşembe günlerini oruç tutan kimsenin, yirmi dünyevi ve yirmi uhrevi ihtiyacını karşılar.”

-Birinci gece kılınması gereken namaz kılınmalıdır ki; bu namaz ikişer rekat halinde kılınan on iki rekatlık bir namazdır. Her rekatında “Fatiha” dan sonra on bir defa “İhlas” Sûresi okunur.
-Bu ayın ilk üç  günü oruç tutmak çok faziletli bir ameldir.
-On beşinci gecenin fazileti hakkında İmam Baqır (a.s)’a sorulduğunda, Resulallah (s.a.a)’den  şöyle nakletmiştir: “Bu gece, “Kadr” gecesinden sonra, en faziletli gecedir. Bu gecede Allah kullarına kendi fazlından lutfeder ve kendi minneti ile onları bağışlar. O halde bu gecede Allah’a yakınlaşmaya çalışın. Zira Allah (azze ve celle) kendi mukaddes zatına and içmiştir ki; bu gecede  günah olan şeyleri isteyen hariç, kendisine yalvaran hiçbir kimseyi, eli boş geri çevirmesin.” Sonrasında İmam (a.s) şunu ekledi: “ Allah “Kadr” gecesini Resulallah (s.a.a) için kararlaştırdığı gibi bu geceyi de biz Ehl-i Beyt için kararlaştırmıştır. Allah’a dua edin ve O’nu medh-u sena etmeğe çalışın.”


-İmam Mehdi (a.f) hicretin 255. yılında bu gecede doğmuştur.
-Bunlardan dolayı bu gecede gusletmek (günahların hafiflemesine vesile olur).
-Bu geceyi namaz, dua ve istiğfar ile geçirip sabahlamak.
-Kumeyl duasını okumak.
-Cafer-i Tayyar namazı kılmak.
-On beşinci gününü oruçlu geçirmek.
-Sadaka vermek.
-Şa’ban ayının son üç günü oruç tutup, Ramazan orucuna bitiştirmek. 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
HADİS/SÜNNET Kategorisindeki Diğer Haberler
Batman’da 50 öğrencinin ilim tahsil edeceği Oduncular Sitesi Medresesi dual..
Yaptığı herhangi bir amelin gayr-i meşru olduğunu idrak eden mükellefin vic..
Şaban ayı çok faziletli bir aydır...
“Çok uyumak ömrü azaltır ve ecrin çoğunu zayi eder.” (Resulallah (s.a.a))..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=