Lütfen bekleyin..


Yetim-Der'den 2016 yılında 585 bin TL yardım

09 Şubat 2017, 09:55 - Okunma: 860

Yetim-Der, 2016 yılı faaliyet raporunu kamuoyu ile paylaştı. Dernek 2016 yılında mağdur ve ihtiyaç sahiplerine 585 TL’lik yardımda bulundu.

Merkezi Diyarbakır’da bulunan Yetim, Öksüz ve Mağdurlarla Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Yetim-Der), 2016 yılı faaliyet raporunu kamuoyuna açıklayarak, Yetim-Der’in 2016 yılında evlilik, giyim, eğitim, gıda gibi birçok alanda yapılan yardımlar kapsamında 585 bin TL’lik yardımın gerçekleştirdiklerini duyurdu.

Kurulduğu 2009 yılı aralık ayından bu yana fakir ve muhtaçlarla zenginler arasında köprü olan Yetim-Der, 2016 yılının faaliyet raporunu kamuoyuyla paylaştı.

Yapılan bu faaliyetlerin yapılması gerekenlerin yanında okyanusta damla gibi olduğunu söyleyen Yetim-Der Genel Başkan Yardımcısı Sertaç Tekdal, en büyük projelerinin  ‘Bir Yetime Sen de sponsor ol!’ projesi olduğunu söyledi. 

Kampanyalarının bir mevsime has olmadığını belirten Tekdal, bir yetime sponsor olmak için aylık 70 TL vermek suretiyle bu yardımın daim olmasına olanak sağladığını söyledi.

“Bir Yetime Sen de sponsor ol!”

‘Bir Yetime Sen de sponsor ol!’ kampanyası kapsamında 2016 yılında 368 bin yüz TL yardımın yetimlere ulaştığını sözlerine ekleyen Tekdal, “Yetimlerimizin eğitimi noktasında elimizden geleni yaptık. Bunlar bir anlamda burslarla gerçekleşti. Bunun yanında bazı kırtasiye desteği, kırtasiye malzemeleri kapsamında da yardım faaliyetleri icra edilmektedir.” dedi.

“Bir yetim annesine sen de sahip çık!”

Özellikle verilen burslar kapsamında hem medrese hem de üniversite öğrencileri olmak üzere toplamda 2016 yılında 35 bin 800 TL yardım gerçekleştiğini söyleyen Tekdal, “Kampanyamız olan ‘Bir yetim annesine sen de sahip çık!’ kampanyamız kapsamında yetimleri koruyup kollayıp muhafaza etmeye çalışan çilekeş annelere destek olmak için yaptığımız bu proje kapsamında 16 bin yüz TL yetim annelerine ulaştırılmıştır.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

“Bir yetimi sen de doyur!”

2016 yılı kampanyalarına değinen Tekdal, Hz. Muhammed’in ‘Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir’ hadisine dikkat çekerek, “Bu kapsamda, ‘Bir yetimi sen de doyur!’ kampanyası ile gerek Kurban Bayramı'nda gerekse diğer günlerde ve aylarda hem etlerin, hem gıda paketlerinin, hem de yardımseverlerin vermiş olduğu alışveriş kartlarının dağıtımı şeklinde gerçekleşmektedir. Bu proje içerisinde 2016 yılında 67 bin 200 TL değerinde yardımlarda bulunulmuştur.” ifadelerini kullandı.

“Bir yetimi sen de evlendir”

İçinde yaşanılan çağın gençlerin ahlaki noktada adeta bombardımanlara maruz kaldığına dikkat çeken Tekdal, “Böyle kötü bir zamanda, bozuk bir ortamda gençlerimizin değerlerini muhafaza noktasında bu yardımı yapmış bulunmaktayız. Evlilik çağına gelmesi sonrasında imkân yokluğunda evliliklerini gerçekleştiremeyen yetim çocukların evlendirilmesi kapsamında başlatmış olduğumuz ‘Bir yetimi sen de evlendir’ kampanyamız kapsamında 2016 yılında 33 bin TL’lik yardım gerçekleşmiştir.” şeklinde konuştu.

“700 yetim giydirildi, 500 yetime kırtasiye desteği sağlandı”

Tekdal daha sonra faaliyetleri hakkında şu bilgilendirmede bulundu: “Bu projeler içinde ‘Bir yetimi sen de giydir!’ kapsamında yetim çocuklarımızın giyim ve kuşamına dair yaptığımız yardımlar oldu. Özellikle bayram dönemlerinde yetim çocuklarımızın giydirilmesini hedefledik. 700 yetim çocuğumuz giydirildi. Kışa giriş sebebiyle 350 yetim çocuğumuza bot giydirilmiştir. Bu kapsamda 2016 yılı boyunca 49 bin TL’lik bir yardım gerçekleştirilmiştir.”

Tekdal, ‘Bir yetimi sen de okut’ kampanyası kapsamında ise yetim çocukların kırtasiye malzemelerinin karşılanmasına dair yaptıkları yardımların olduğunu belirterek 500 yetim çocuğa 16 bin 200 TL’lik bir yardım gerçekleştiğini dile getirdi.

Mayıs ayında bazı piknik ve gezi faaliyetlerinin olduğunu hatırlatan Tekdal, “Yetim çocuklarımızı bu kapsamda kırlara, bahçelere ve güzel mekânlara götürmüş bulunuyoruz. Takriben 70 kişilik aile, 250 kişilik yetim çocuğu götürerek piknik faaliyetlerinde bulunduk.” dedi.

“2016 yılında 585 bin 400 TL’lik bir yardım gerçekleşti”

Yetim çocuklara destek amaçlı bir kermes ve Ramazan ayında yaklaşık 300 kişilik bir iftar yemeği düzenlediklerine vurgu yapan Tekdal, “Tüm bu faaliyetler kapsamında toplamda 2016 yılında 585 bin 400 TL’lik bir yardım gerçekleşti. 2015 yılında ihtiyaç sahiplerine toplam 405 bin 500 TL’lik yardımda bulunmuştuk. Bu yıl yardımlarımızda yüzde 50 oranında artış oldu.” diyerek yıllık toplam yapılan yardım miktarını açıkladı.

“Yetim gülerse, dünya güler”

Tekdal açıklamasında son olarak, “İslam coğrafyasında yetim çocukların her gün arttığı zulmetin, vahşetin, katliamın neticesinde yetim çocuklarımızın giderek sayılarının fazlalaştığı bir dönemde bu faaliyetlerimiz belki az görünebilir. Ancak, yardımsever halkımızın destekleri ve gayretleriyle ve yine gönüllü kardeşlerimizin burada yapmış olduğu hizmetler kapsamında umarız ki yetim kardeşlerimize ve yetim çocuklarımıza daha fazla yardım gerçekleştirme imkânı elde ederiz. Bu arada bu faaliyetlerin icra edilmesinde gönüllü olarak hizmetlerini ve gayretlerini ortaya koyan tüm kardeşlerimize teşekkürlerimizi arz ediyoruz. Desteklerini esirgemeyen halkımıza teşekkürlerini arz ediyoruz. Umarız ki yetimlerimizi güldürme imkânı yakalayalım. Zira yetim gülerse, dünya güler. Bunu hepimiz biliyoruz. Yetimlerimizin gülmediği bir dünyada insanlığın huzura ve selamete ermesi asla olamaz. İnşaallah artan yardımlarla İslam dünyasında yetimlerin gülmesine vesile oluruz.” ifadelerini kullandı. (M. Sıddık Bilge, Emrah Deniz – İLKHA) 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
HABER Kategorisindeki Diğer Haberler
28 Şubat Kadın Platformu Başkanı Mine İpek, "28 Şubat postmodern darbe..
Fransa'da milletvekilleri, Siyonizm karşıtlığının ülkede suç sayılması ..
İttihad'ul Ulema bünyesinde Batman'daki kız hafızlık kursunda okuya..
Peygamber Sevdalıları Vakfı Marmara Koordinatörlüğü sözcüsü Yusuf Tutak, 17..
​Peygamber Sevdalıları Vakfı Sözcüsü Yahya Oğraş, Türkiye geneli düzenleyec..
Reuters haber ajansı, Myanmar'da Müslümanların askerler tarafından katl..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=